Перейти до основного вмісту

ЄСПЛ зобов’язав РФ погасити борги за облігаціями позики 1982 року

Володарі облігацій державної внутрішньої виграшної позики 1982 року змогли відстояти своє право власності у Страсбурзі. Принаймні 3 з них зможуть повернути борги та компенсувати моральні збитки, передає ЗіБ.


Як відомо, після розпаду Радянського Союзу російський уряд у 1992 році визнав своє правонаступництво за зобов’язаннями колишнього СРСР, з позикою 1982 року включно.

У період з 1995 до 2000 року було прийнято низку законів та інших нормативно-правових актів для перетворення цієї заборгованості у векселі. Проте реалізація процедури весь час відкладалась.

У рішенні від 3.07.2018 у справі «Волокитін та інші проти Росії» Європейський суд з прав людини нагадав, що вже розглядав аналогічні претензії, зокрема стосовно позики 1982 року й облігацій Harvest-90. Оскільки РФ узяла на себе зобов’язання погасити заборгованість, заявники мали право вимагати від держави його виконання.

ЄСПЛ відзначив: хоча економічні потрясіння іноді можуть виправдати фінансові обмеження, уряд не пояснив, чому це питання не було врегульовано більш ніж за 20 років. Таким чином, заявники дуже довго залишалися в стані правової невизначеності, що несумісно з положенням ст.1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Щоправда, тільки 3 з 15 заявників змогли надати інформацію про походження їхніх облігацій. Їм повинні компенсувати як матеріальну шкоду (у перерахунку за курсом на момент придбання цінних паперів), так і моральну (по €1800 кожному).

Крім того, від російської влади чекають прогресу у вирішенні цього питання на законодавчому рівні.

Залишити коментар