Перейти до основного вмісту

Німецькі суди записи відеореєстраторів прийматимуть як докази

У водіїв в ФРН, що потрапили в аварію, стало більше можливостей довести свою правоту. Записи відеореєстраторів в автомобілях тепер допущені як докази в судах.

До 15 травня 2018 року життя німецьких власників відеореєстраторів в автомобілях була вкрай непростим. Невеликі камери у лобового скла, здатні фіксувати те, що відбувається на дорозі, в Німеччині не були заборонені – але використання dashcams, як їх тут називають, приносило їх власникам більше головного болю, ніж вигод.

Юридична база їх використання була досить нечіткою. Так, при залученні до судової справи про ДТП відеозапису як доказ можна було відстояти свою правоту та виграти справу, але у багатьох випадках можна було отримати зустрічний позов і високий штраф за порушення чинного в ФРН законодавства про захист персональних даних інших учасників руху. В результаті відеореєстратор в машині в Німеччині став винятком, а не правилом, а серед автотуристів, які приїжджають до Німеччини, склалося невірне переконання, що такі камери тут взагалі заборонені.

Відеореєстратори в Європі

Ситуація в Німеччині дійсно відрізнялася від її європейських сусідів. За статистикою Загальнімецького автомобільного клубу ADAC, у переважній більшості країн континенту використання відеореєстратора є цілком поширеним явищем. Тільки в Бельгії, Люксембурзі, Португалії, Швейцарії та, з деякими застереженнями, в Австрії юристи ADAC не радили користуватися камерами. Ну, і звичайно, в самій Німеччині.

Однак тепер ситуація змінилася. Федеральна судова палата Німеччини (BGH) 15 травня дозволила використовувати записи відеореєстраторів в якості доказу в судах. Приводом до цього стала апеляція жителя федеральної землі Саксонія-Ангальт, який потрапив в аварію: дві машини стали виконувати поворот вліво і зіткнулися. Збиток був незначним – близько 1000 євро – але питання для потерпілого усією очевидністю йшло не про гроші, а про принцип, бо ніякої провини в події він за собою не відчував, а як доказ намагався надати запис камери в своєму автомобілі.
Але суди двох інстанцій йому в цьому відмовили. Тонкість була, однак, в тому, що ні експертиза, ні свідки так і не змогли внести ясність. Тоді справа потрапила до Федеральної судової палати Німеччини, яка і дозволила використовувати запис з відеореєстратора – причому, не тільки в конкретному судовому випадку.

Які обмеження використання відеореєстратора в Німеччині передбачені законом

Чи означає це, що в ФРН тепер можна без обмежень користуватися відеореєстратором? Ні. Як зазначили судді, його використання як і раніше порушує норми захисту персональних даних. Однак у разі ДТП дані його учасників і без того потрібно розкрити: держномер автомобіля, водійські права, імена, адреси проживання тощо. При цих умовах використання в суді записів камер є допустимим. Особливо у випадках недостатньої доказової бази, що судам треба буде визначати в кожному конкретному процесі.

Як і раніше забороненим в Німеччині залишається постійний відеозапис того, що відбувається на дорозі  і відсутність, як висловилися судді, “конкретного приводу”. Мається на увазі, що неприпустимо просто фіксувати все, що відбувається навколо, тому що камера зніме також і держномери оточуючих автомобілів, особ в машинах і пішоходів. Дозволені лише такі камери, які через короткий час автоматично та безповоротно видаляють відео, а довготривало зберігають фрагмент запису тільки в разі конкретного “приводу” – наприклад, удару і струсу від аварії.

Що очікують німці від дозволу використання відеореєстраторів

На ринку представлений достатній асортимент подібних камер. Тому не дивно, що одними з перших рішення BGH вітали виробники. Як зазначив глава фірми Rollei, що випускає різноманітну фото- і відеоапаратуру, Томас Гюттлер (Thomas Güttler), “ми очікуємо, що тепер відеореєстратори з’являться у Німеччині всюди”. Сильно полегшать вони і роботу дорожньої поліції, зізнався глава профспілки німецьких поліцейських Олівер Мальхов (Oliver Malchow). Втім, навіть він закликав жителів країни не захоплюватися: “Ми не хочемо, щоб одні громадяни спостерігали за іншими громадянами”.
А ось в чому сходяться і прихильники, і противники відеореєстраторів в Німеччині, і судді BGH – так це у повній неприпустимості викладання відео з камер в інтернет. Але з тим, що застосування відеореєстраторів вкрай практичне, не сперечається ніхто. Це підтверджують і соцопитування: за даними дослідження компанії Bitkom Research, проведеного в ФРН у січні 2018 року, близько половини опитаних були в цілому не проти встановити у себе в автомобілі камеру.

Джерело: DW.

 

Залишити коментар