Перейти до основного вмісту

Праця неповнолітніх: що необхідно знати роботодавцям?

"Про працю молоді в Україні вже написано немало, проте тенденції показують, що працівники в нашій країні починають свій трудовий шлях все раніше і раніше, щоб встигнути набратись досвіду і бути конкурентоспроможними на ринку праці", - зазначає старший юрист компанії "Ювіто" Наталія Богатинвська та звертає увагу на наступні аспекти: 

"Перш за все, за загальним правилом, заборонено приймати на роботу осіб, від яких менше 16 років. Але як і з будь-якого правила існують виключення. Тому допускається робота 15-річних осіб за згодою батьків, а також 14-річних, за згодою батьків і у вільний час від навчання.

Наступне, на що слід звернути увагу, це той факт, що неповнолітні особи можуть бути працевлаштовані тільки після проходження медичного огляду у випадку, якщо в них немає протипоказань до такої роботи. Після ж працевлаштування такі особи мають щорічно проходити медичний огляд.

Цілком очевидним є те, що для неповнолітніх діють інші норми робочого часу. Це 36 годин на тиждень для осіб з 16 до 18 років і 24 години на тиждень для осіб з 14 до 15 років.

При цьому, оплата їхньої праці проводиться в такому ж розмірі, як і іншим працівникам, задіяних на повній тривалості робочого часу (що не дуже доцільно для роботодавців).

Неповнолітнім особам заборонено працювати в небезпечних і шкідливих умовах праці, а також на роботі, що повʼязана із фізичним переміщенням важких предметів.

Не оминули пільги і сферу відпусток. Окрім того, що для неповнолітніх вона є трохи більшою, ніж для інших осіб (31 день), та ще й отримати її особа може не дочекавшись 6-місячного терміну роботи на даному місці. Додатково, неповнолітнім особам в жодному разі не можна замінити відпустку грошовою компенсацією.

Звільнити неповнолітню особу можна тільки за погодженням зі службою у справах дітей, а також на роботодавців покладається обовʼязок працевлаштувати таку особу при звільненні з цілого ряду підстав (наприклад, через скорочення, чи через поновлення на роботі попереднього працівника).

Як бачимо, якщо виходити виключно з точки зору закону – роботодавцям не дуже вигідно працевлаштовувати в себе неповнолітніх осіб, оскільки це викликає цілий ряд ускладнень порівняно зі «звичайними» працівниками.

В той же час, виключно шляхом співпраці з молоддю можна виховати кадри високої кваліфікації, які плідно та тривалий час співпрацюватимуть з таким роботодавцем."

Залишити коментар