Перейти до основного вмісту

Дарія Біловар: «Юристи стають вдалими політиками, бо звикли брати на себе усю відповідальність»

Теза статті:  "Мені дуже імпонують лідерські якості Президента України Володимира Зеленського, оскільки він перший з керівників держави, який вирішив зламати систему. «Мир, боротьба з корупцією і розвиток економіки» - ці три програмні меседжі партії «Слуга народу» зможуть об’єднати нашу країну. Тому мій вибір політичної сили був очевидним".

                                                                                    ***

Наразі наша держава перебуває у вирі реформ та змін. Однією із реформ є реформа адміністративно-територіального устрою нашої країни, яка була розпочата разом із реформою місцевого самоврядування, так званою реформою децентралізації. На сьогодні в Україні активно проходить процес формування нової системи адміністративно-територіального устрою - утворення об’єднаних територіальних громад. А вже 25 жовтня відбудуться вибори до нових ОТГ. Нині вже ні в кого не викликає сумнівів теза, що люди з юридичною освітою посідатимуть в нових органах місцевого самоврядування одне з ключових місць, що має принципове та вирішальне значення для процесу становлення України як правової, демократичної держави. Впровадження у практику діяльності місцевих громад міжнародних стандартів прав людини, які визнані й закріплені в Конституції та законах України, потребують не лише створення відповідного юридичного механізму, а й підготовки депутатів-правників нової генерації, для яких права людини, їхнє функціонування є найвищою соціальною цінністю. Не менш важливим є також усвідомлення того, що реальне втілення прав людини у життя, їх захист можливий лише в освіченому суспільстві, на основі суворого додержання законності й правопорядку.

Чи готові самі правники нової генерації вже приступити до якісно іншої розбудови місцевих громад – про це в інтерв’ю з юристкою, керівником Секретаріату Асоціації захисту прав правників, ймовірним кандидатом в депутати (відповідне рішення буде прийняте зовсім скоро) від партії «Слуга народу» по Мукачівській ОТГ Дарією Біловар.

44

- Дарія, наскільки вам імпонує теза про те, що депутатам не лише Верховної Ради, але й регіональних громад не завадить досвід роботи правником?

- У парламенті правовий досвід є беззаперечним плюсом, оскільки допомагає легше і швидше опрацьовувати законопроекти. Однак не це є головним. Поперше, саме юристи, на відміну від представників інших професій, вміють брати на себе відповідальність. Це, до речі, один з ключових елементів управління ризиками в час реформ. Коли людина хоче піти від відповідальності, перекласти її на інших, вона, швидше за все, так і не прийме ніякого рішення. По-друге, юристам зазвичай притаманний високий стандарт професійних якостей. Володіючи хорошою освітою і постійно підтримуючи рівень знань, юристи вміють нетривіально мислити, бачити «всю картинку» і добре прораховувати наслідки. Власне, від Авраама Лінкольна до Хілларі Клінтон і Барака Обами багато політиків США вивчали право, перш ніж почати кар'єру в політиці. У 2010 році британське дослідження газети Guardian показало, що 14% членів британського парламенту були адвокатами. У тому числі колишній прем'єр-міністр Тоні Блер, який отримав диплом юриста в престижному коледжі St. John's університету Оксфорда. Попередник Ангели Меркель, Герхард Шредер, за освітою - юрист, був адвокатом і викладачем права. Конрад Аденауер - перший канцлер повоєнної Німеччини, в молодості працював юристом, але досить швидко став парламентарієм. Третій же канцлер Німеччини - Курт Кизингер - отримавши юридичну освіту, став співробітником Міністерства пропаганди Третього Рейху. Серед президентів П'ятої Республіки Франції юристами були Франсуа Міттеран і Ніколя Саркозі. Що вже казати, якщо лідер Китаю Сі Цзіньпін – також доктор юридичних наук. Тому я не маю сумнівів, що жодному гарному політику не завадить якісна юридична освіта. Однак і на місцевому рівні  роль фахівців в сфері права не можна недооцінювати. Місцеві громади – це базовий рівень, де людина вперше стикається з тими чи іншими правовими проблемами. І їх вирішення – основа стабільного розвитку держави. Працюючи поруч з головою Асоціації захисту прав правників – Олексієм Фазекошем, який окрім іншого є головою Ради адвокатів Закарпатської області та Мукачівської спілки підприємців, я побачила, як часто в діяльності громад доводиться вирішувати правові проблеми. Тому впевнена, що юристу у будьякій раді вистачить роботи.

- Чи можете ви навести конкретні приклади, який вектор роботи може бути цікавий юристу в якості депутата ОТГ?

- Звичайно, що це, перш за все – фінанси. Наприклад, я впевнена, що слід негайно переглянути в сторону збільшення до 80 відсотків обсяг зарахування ПДФО до доходів загального фонду бюджетів місцевого самоврядування (внести відповідні зміни до пункту 1 частини першої статті 64 Бюджетного кодексу України). Так, значний обсяг бюджетних коштів на виконання делегованих повноважень органи ОТГ спрямовують на галузі освіти, охорони здоров’я, соціального захисту та соціального забезпечення. Але, водночас, освітньої субвенції не вистачає на всі видатки цієї галузі, субвенція фактично спрямовується лише на оплату праці педагогічних працівників, а всі інші видатки (оплата праці з нарахуваннями обслуговуючого персоналу, підвезення учнів, оплата комунальних послуг тощо) на функціонування цієї галузі, в тому числі на дошкільну та позашкільну освіту, громади забезпечують бюджетними коштами за рахунок доходів загального фонду бюджетів ОТГ. У сфері охорони здоров’я, коштів, що перераховуються НСЗУ медичним закладам за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій також не вистачає (капітаційна ставка не підвищується, і це питання потребує конструктивного додаткового обговорення і обов’язкового вирішення). Окремого акценту потребує питання врегулювання сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджетів місцевого самоврядування за місцем розташування виробничих підрозділів та здійснення їх діяльності. Поширеною є практика, коли на територіях об’єднаних територіальних громад успішно працюють підприємства, які працевлаштовують місцевих жителів до себе на роботу. Всі важливі суспільні послуги (освітні, культурні, медичні, побутові та ін.) згадані жителі отримують безпосередньо в цих же громадах, однак податок на доходи фізичних осіб з таких працівників (основний бюджетоутворюючий податок, за рахунок якого власне і забезпечується належне функціонування закладів освіти, охорони здоров’я, культури, здійснення капітального ремонту об’єктів житлового господарства, благоустрою тощо) податковими агентами часто утримується і перераховується за місцем реєстрації юридичних осіб. Як аргумент для несплати даного податку такі платники наводять неоднозначне трактування положень підпункту 168.4.3 п. 168.4 ст.168 Податкового кодексу України, яким передбачається, що суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Не менш цікавими будуть і «земельні» питання, які почнуть виникати після повноцінного запуску ринку землі.

шщ

- Ми знаємо, що столичними експертами готуються різні варіанти щодо кількості нових районів у областях. Чи задовольняє вас цей процес?

- Почнемо з того, що між експертами навіть щодо назви цих майбутніх утворень поки що не досягнуто згоди. Лунають різні пропозиції — район, повіт, округ і навіть округа. Зауважу, що до внесення змін до Конституції легітимним залишається термін «район». Особисто для мене принциповим є не так назва, як критерії формування цих одиниць, а відтак і їх кількість. Головною метою будь-якої реформи має бути результат — зміни на краще! А чи можна цього досягти без вивчення та врахування позицій науковців, а головне — думок жителів, органів місцевого самоврядування, які представляють їх інтереси? Переконана, що саме вони мають оцінити моделі нових укрупнених районів. Суттєву допомогу обласним державним адміністраціям, які розробляють відповідні пропозиції, можуть надати народні депутати. Вони знають ситуацію на місцях, їх виборчі округи включають по декілька районів. Крім того, саме вони за Конституцією можуть змінювати межі районів та їх назви.

- Які саме повноваження місцеві ради можуть здійснювати на районному та обласному рівнях?

- На мою думку, районні та обласні ради мають затверджувати стратегії розвитку та планування територій, бюджети, програми соціально-економічного і культурного розвитку та контролювати їх виконання. Вони можуть ефективно управляти та утримувати спеціалізовані освітні, медичні та соціальні заклади, в тому числі для людей похилого віку, об’єкти водного, лісового, сільського господарства, культури і туризму, фізичної культури, визначні пам’ятки місцевого значення, інші об’єкти, які є спільною власністю муніципалітетів та забезпечують спільні потреби мешканців. Окрім того, можуть забезпечувати будівництво і утримання доріг міжрайонного, обласного сполучення та транспортної інфраструктури. Реалізовувати взаємодію органів місцевого самоврядування з офісами префектів та територіальними органами центральних органів виконавчої влади в умовах воєнного або надзвичайного стану, надзвичайної екологічної ситуації тощо. Зазначу, що дуже принциповим є питання про закріплення у нормах Основного Закону держави базових повноважень місцевих рад всіх рівнів. Це забезпечить конституційні гарантії здійснення місцевого самоврядування. Як висновок. Хочу висловити переконання, що незважаючи на поточні складнощі, ми у результаті реформи з децентралізації влади отримаємо систему спроможних ОТГ та нових укрупнених районів з тим, щоби у жовтні нинішнього року успішно провести вибори до всіх рівнів місцевих рад на новій територіальній основі.

- І наостанок, чому саме партія «Слуга народу» стала для вас тією політичною силою, від якої ви вирішили балотуватись?

- Мені дуже імпонують лідерські якості Президента України Володимира Зеленського, оскільки він перший з керівників держави, який вирішив зламати систему. «Мир, боротьба з корупцією і розвиток економіки» - ці три програмні меседжі партії «Слуга народу» зможуть об’єднати нашу країну. Тому мій вибір політичної сили був очевидним.

- Дякую за розмову.

 

Залишити коментар