Перейти до основного вмісту

Маріанна Коблик: «Адвокати Закарпаття підтримують свого лідера Олексія Фазекоша і готові працювати на благо спільноти на всіх рівнях»

Чарівна жінка і вправний адвокат, яка однаково ефективно представляє свою професію і на регіональному рівні, і на загальноукраїнському, і навіть на міжнародному – це все про захисника Маріанну Коблик, яка наразі є представницею Закарпаття у Вищій кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури. Маріанна нещодавно стала молодою мамою, але не лише не збирається полишати активну роботу, проте готова до нових звершень, сповнена позитивних емоцій та натхнення. Як вона оцінює роботу ВКДКА, що думає про сучасні умови роботи адвокатів, аналіз основних тенденцій законодавчої роботи та судової практики стосовно діяльності адвокатів, як відноситься до проблематики захисту прав адвокатів та про багато іншого розповіла Маріанна Коблик в ексклюзивному інтерв’ю для МІА «Вектор ньюз».

ее

 

- Доброго дня, Маріанна. Перш за все, бажаємо вам та родині здоров’я у цей буремний період, але одразу перейдемо до запитань щодо вашої поточної діяльності. В період карантину, як відбуваються засідання ВКДКА, чи не припинилась робота в цьому напрямі?

-        Зараз ми працюємо в режимі онлайн, насамперед ведеться робота над узагальненнями дисциплінарної практики з найбільш цікавих практичних питань. За повідомленням голови ВКДКА Сергія Вилкова, уже на першому після розблокування роботи засіданні ми маємо вийти з рішеннями щодо форм взаємодії адвокатів з правоохоронними органами, несплати членських внесків та забезпечення дотримання обов’язку зберігати адвокатську таємницю. А після їхнього затвердження вже заплановано з головами регіональних КДКА проведення навчальних заходів щодо вивчення та обговорення кваліфікаційних і дисциплінарних практик. Не забуваємо й про те, що відразу після завершення карантину треба буде відразу приступити до поточної роботи, проведення засідань Комісії – зараз доводиться опрацьовувати дисциплінарні справи, витребувати їх з регіонів, розподіляти між членами. Наразі про точну дату початку роботи ВКДКА в режимі офлайн не відомо, вочевидь, це може статися і після 22 травня, в разі пом’якшення карантинних обмежень. Адже питання полягає не лише в тому, що, наприклад, є обмеження щодо кількості осіб, які можуть збиратись в одному приміщенні, але є й проблеми з транспортним сполученням. Наприклад, добиратись з Ужгорода до Києва без відновлення роботи залізниці досить складно. Водночас, хочу нагадати, що голова ВКДКА вже двічі звертався до Кабінету міністрів вирішити питання щодо належної роботи вищих органів адвокатського самоврядування під час карантину, оскільки в більшості своїй засідання Комісії не можна проводити в режимі онлайн – і через загрозу порушення адвокатської таємниці, і через можливість розголошення персональних даних (порушення умов конфіденційності) тощо, і через необхідність збереження таємниці нарадчої кімнати, в якій члени ВКДКА виносять рішення. Обговорювати відеоконференцзв’язок можливо лише в частині залучення сторін. За інших умов буде порушена процедура розгляду справ, що стане додатковою підставою для оскарження наших рішень у судах. На жаль, про окреме рішення Кабміну щодо роботи органів адвокатського самоврядування поки нічого не відомо, а усі зміни в цій частині до постанови КМУ №211 були проігноровані.

 

-         -  Ви є членом ВКДКА з 2017 року. Як наразі прокоментуєте роботу цього органу?

-         ВКДКА  завжди приділяла багато уваги не тільки поточній роботі, розгляду дисциплінарних справ, а і узагальненню своєї практики, що дозволяє чітко розуміти, що і як відбувається в сфері дисциплінарної відповідальності адвокатів. Це важливий напрям роботи, тільки теми узагальнень визначаються не видами порушень, а найбільш типовими проблемами, з якими стикаються КДКА в рамках дисциплінарного провадження. З інформації на сайті ВКДКА (в розділі «Документи») можна побачити, що вже затверджені узагальнення про конфлікт інтересів, розгляд заяв про відвід (самовідвід) членів КДКА, поновлення строків на оскарження рішень КДКА. Окремо ми проаналізували типові помилки, які допускають КДКА і через які ВКДКА повертає матеріали на новий розгляд. І хоча такі узагальнення є рекомендаційними, вони все ж дають орієнтири для уніфікації практики розгляду скарг. Не можна сказати, що за роки моєї роботи в Комісії робота ВКДКА змінилась якось кардинально, бо власне її функції за нашим профільним законом залишились незмінними. Відмічу, що я дякую долі, що мені випала така нагода працювати в Комісії, адже в нас чудовий колектив. З кожного регіону обрано найдостойніших представників, які збагачують роботу ВКДКА своїми знаннями та досвідом. Головою ВКДКА є висококваліфікований та досвідчений правник Сергій Валентинович Вилков. Його ефективність організації роботи Комісії також заслуговує на окрему увагу – жодних збоїв або непорозумінь під час того часу, що я є членом Комісії,  не відбувалось. Засідання проводяться на високому рівні, у толерантній та робочій обстановці. Комунікаційна та інформаційна діяльність голови ВКДКА також є дуже високою – ми бачимо оперативне реагування не лише на актуальні питання роботи Комісії, але й на діяльність адвокатури в цілому. Тобто можна сказати, що продовжуючи роботу попередників, С.Вилков робить все для того, щоб робота ВКДКА і надалі була належною, прозорою, своєчасною та ефективною.

 шш

-         - Окрім роботи у ВКДКА, ви ще є членом Комітету законотворчих ініціатив при Національній асоціації адвокатів України, і членом Міжнародної асоціації адвокатів (IBA). Якими наразі є новини з цих організацій?

-          Щодо Комітету законотворчих ініціатив, то він також не припиняв своєї діяльності. Ми продовжуємо спілкуватись онлайн, надсилати пропозиції, готувати документи тощо. До речі, нещодавно парламентом був прийнятий закон про скасування подвійного оподаткування, зокрема було вирішене питання і щодо  звільнення адвокатів від подвійної сплати ЄСВ. Мова йде про Закон України №2166 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (щодо усунення дискримінації за колом платників). Таким чином, парламентарі розв’язали проблему з подвійною сплатою ЄСВ, встановивши, що незалежно від кількості реєстрацій в податкових органах, єдиний соціальний внесок сплачується самозайнятою особою один раз. Від комітету НААУ був направлений ряд пропозицій щодо цього закону. На жаль, не всі з них були враховані. І тому не можна сказати, що він повністю вирішив проблемні аспекти оподаткування адвокатів, але все ж таки значно покращив стан справ. Щоправда, Закон №2166 лише звільняє від сплати за себе ЄСВ осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб-підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно в якості ФОПів та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Але, наприклад, й досі не врегульованими залишаються питання сплати ЄСВ щодо адвокатів, які не призупинили свою діяльність, але й не проводять її в силу об’єктивних причин (наприклад, як у моєму випадку – через перебування у декретній відпустці), або якщо адвокат, який провадить незалежну професійну діяльність не є ФОП, але є пенсіонером. Тому адвокатська спільнота розуміє, що в цьому документі все ще є низка прогалин, проте його ухвалення все одно є прогресивним кроком назустріч платникам податків, адже тепер питання сплати ЕСВ стало більш логічними та менш дискримінаційними. Скажу навіть більше, питання оподаткування адвокатів і далі залишатиметься пріоритетним напрямом роботи Комітету НААУ.

Стосовно IBA, то вона теж працює в режимі онлайн. Від організації мені особисто як члену Міжнародної асоціації адвокатів і як учасниці групи інтересів жінок-адвокатів Міжнародної асоціації адвокатів надходять запрошення про участь у вебінарах та інших онлайн заходах Організації. Також постійно відбуваються особисті комунікації між членами IBA.

-       -   Як член ВКДА, ви напевне звернули увагу на рішення ВС щодо сплати внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Ваша думка з цього приводу?

Мені не дуже зрозумілий той інформаційний галас, який здійнявся щодо цього рішення. Законом встановлено обов’язок адвокатів сплачувати щорічні внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, а порядок врегульовано рішеннями Ради адвокатів України. Невиконання рішень органів адвокатського самоврядування є підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності. Ці положення є непохитними. Головне питання, яке чомусь стало каменем спотикання, що за несплату внесків можна лише призупинити адвокатську діяльність, але не позбавляти адвоката його статусу. Зазначене рішення ВС (№ П/811/3546/15) влучно прокоментував голова ВКДКА Сергій Вилков, зауваживши, що «у даній ситуації дивує не стільки викривлене або маніпулятивне подання інформації у засобах масової інформації, скільки позиція «колег», які, чудово розуміючи справжній зміст рішень Верховного Суду, тим не менш, почали свідомо поширювати неправдиві по суті твердження про скасування відповідальності та, відповідно, необов’язковість сплати щорічних внесків».

Також зі своєї сторони скажу, що зазвичай ВКДКА залишала без змін рішення регіональних КДК щодо призупинення адвокатської діяльності, хоча були випадки, коли просто зменшувалась кількість місяців, на які поширювалось дисциплінарне покарання. Але в загальному масиві (хоча я й не аналізувала детально статистику в розрізі саме рішень ВКДКА щодо несплати членських внесків) я скажу, що практика вирішення подібних питань не є надто поширеною. Щороку вона зменшується. Я б сказала, що набагато частіше до ВКДКА потрапляють справи щодо конфлікту інтересів, порушень Правил адвокатської етики, порушення адвокатської таємниці тощо.

-      -    Не можу обійти увагою і особисте питання. Ви наразі виступаєте одночасно в трьох статусах – як молода мама, адвокат, і активний учасник професійних та громадських організацій. Як вдається поєднувати все це?

-          Головне – правильна організація режиму роботи, розподіл обов’язків та ефективний тайм-менеджмент. Звичайно, що у вихованні і догляді за дитиною мені дуже допомагає моя родина, я вдячна за підтримку своєму чоловіку, який мене розуміє і не хоче, щоб я полишала активну роботу в адвокатурі. Тим більше, що наразі я взагалі не відчуваю жодних незручностей, а спокійно можу працювати вдома, надаючи онлайн-консультації. А дитина не лише не є перешкодою, а є зарядом неймовірних позитивних емоцій, надихає мене на нові звершення. У мене є офіційний веб-сайт, де я консультую онлайн з 2010 року.  Однак не всі адвокати Закарпаття були готові до таких змін. Не всі мали власні ресурси, і зараз потерпають від нестачі клієнтів. Тому надзвичайно важливою зараз є підтримка адвокатів. Вважаю, що пандемія змінить ставлення адвокатів до онлайн-консультацій вже в найближчому майбутньому. Також я підтримую ініціативи щодо того, щоб більше проводити онлайн заходів з підвищення кваліфікації адвокатів.

-        -  Ваша позиція щодо останніх подій в адвокатурі Закарпаття?

-          Наразі ми бачимо, що Рада адвокатів Закарпатської області на чолі з Фазекошем Олексієм Андрійовичем працює ефективно та злагоджено, навіть не зважаючи на карантинні обмеження. Можна тільки всіляко вітати створення при Раді адвокатів Закарпатської області Комітету захисту прав адвокатів. Це вчасний і дуже ефективний крок. Ні на мить не припиняється і співпраця Ради на усіх рівнях – створюються нові Комісії, в тому числі щодо роботи адвокатів в сфері БПД, підписуються Меморандуми про співпрацю тощо. Приємною несподіванкою став і нещодавній меседж Олексія Андрійовича про більш активне залучення до роботи в органах адвокатського самоврядування молодих адвокатів. Це частково є дотичним підтвердження того, що і моя робота оцінена належним чином. Адвокати Закарпаття бачать все це, повністю підтримують свого лідера - Олексія Фазекоша, і готові працювати на благо спільноти на всіх рівнях.

Розмовляв Іван Правдін

Довідково

Адвокат Коблик Маріанна надає юридичні послуги з 2007 р.

В 2011 р. стала переможцем професійного конкурсу в номінації Спілки адвокатів України «Адвокатура-2011» «Молодому адвокату за успіхи в адвокатській діяльності».

В 2013 р. отримала відзнаку КДКА Закарпатської області "Почесний адвокат Закарпатської області" та відзначена Радою адвокатів Закарпатської області та КДКА Закарпатської області за вагомий внесок у справу захисту прав громадян та здобутки у професійній діяльності.

В 2014 р. отримала почесну грамоту Ради адвокатів Закарпатської області та Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Закарпатської області за багаторічну плідну адвокатську діяльність, вагомий внесок у справу захисту прав та свобод громадян, здобутки у професійній діяльності. Також в 2014 р. отримала подяку Закарпатської ОДА за вагомий особистий внесок у справу захисту прав та свобод громадян України, значні здобутки у професійній діяльності.

В 2015 р. адвокат  Коблик Маріанна обрана головою Закарпатського відділення САУ, обрана членом КДКА Закарпатської області. Нагороджена відзнакою Спілки адвокатів України - медаллю "За заслуги у розвитку адвокатури" за видатні особисті заслуги у громадській діяльності по становленню і розвитку незалежної адвокатури України та підвищенню її правозахисної ролі.

В 2016 р. стала членом Комітету законотворчих ініціатив при НААУ. Цього ж року отримала подяку Ради адвокатів Закарпатської області та Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії за високий професіоналізм та вагомий внесок у розвиток адвокатури; нагороджена почесною відзнакою Національної асоціації адвокатів України.

В березні 2017 р. обрана представником адвокатів Закарпатської області у ВКДКА України.

В 2018 році стала членом Міжнародної асоціації адвокатів (IBA).

Протягом 2017-2018 рр. отримувала подяку голови Національної асоціації адвокатів та Ради адвокатів України за сприяння розвитку та зміцнення адвокатури, високий професіоналізм та постійне вдосконалення адвокатської майстерності.

З 2011 р. активно публікує наукові юридичні статті в фахових виданнях, таких як «Вісник Академії адвокатури України» та «Часопис Академії адвокатури України». В 2013 р. побачила світ перша професійна книга "Господарський процес та зразки господарських процесуальних документів".

В 2019 році вийшов друком практичний посібник "Господарський процес: ключові теоретичні аспекти та зразки господарських процесуальних документів", який об'єднує в собі теоретичні та практичні знання в ключових питаннях господарського процесу.

Залишити коментар