Перейти до основного вмісту

Експерт пояснила відмову ГРД брати участь в кваліфоцінюванні суддів

Політичними інтересами, викликані початком в Україні незабаром передвиборчої гонки, може бути викликана відмова Громадської ради доброчесності від участі у процесі кваліфікаційного оцінювання суддів, який нині відбувається в країні.

Про це у програмі "Разом" на "Прямому" повідомила експерт програми реформування правоохоронної та судової системи Інституту майбутнього Тетяна Ющенко.

"З юридичної точки зору, така відмова ніяких наслідків мати не буде. Чому? Тому що Вища кваліфікаційна комісія суддів вправі розглядати ті документи, які є в неї в наявності, і приймати рішення. Якщо ж Громадська рада доброчесності усунулась від цього, то це абсолютно ніяким чином не впливає на правомочність і здатність ВКС приймати такі рішення. У тому випадку, коли є висновок або інформація з приводу недоброчесності того чи іншого кандидата, тоді тільки ВКС зобов'язана розглядати цю інформацію.

Ця ситуація лише з моральної точки зору загрозлива. Фактично ми маємо такий прецедент, коли громадський орган, наділений державою повноваженнями самоусунувся від виконання обов'язків, взятих на себе і, таким чином, виявляється, що можна не виконувати обов'язків. Причому безнаказанно і не несучи за це ніякої відповідальності за свої вчинки. Тому такий прецедент є доволі небезпечним. І складно уявити, що зараз інші ради, які існують при інших органах, при тому самому НАБУ, будуть говорити таким самим чином, розмовляти з тією організацією, при якій вони були створенні.

Статус Громадської ради доброчесності він є досить дефектним, законодавчо урегульований двома статтями України "Про судоустрій та статус суддів". Складно собі уявити, щоб ми мали в державі таку ситуацію, коли є в нас орган з настільки спірною правосуб'єктністю. Тобто думки науковців розділилися з цього приводу: чи може вона бути суб'єктом як адміністративного права, так і адміністративного процесу. Що це означає? Чи може ГРД нести відповідальність з позивачем, доповідачем в суді? Яким чином вона зможе впливати на ці всі процеси.

Якщо говорити із законодавчої точки зору, закон чітко виписує порядок формування Ради, вказує, за яких умов вона вважається правомочною. Але закон жодним чином не врегульовує питання припинення її діяльності якраз шляхом відмови її від повноважень. Тобто складення повноважень - це зрозуміло: це вимагає формування нового складу Ради. А ось відмова від здійснення повноважень - такої ситуації закон не прописує взагалі", - наголосила Ющенко.

Микола Вересень: А в мене питання. Я відчув, що ви все ж таки на боці Вищої кваліфікаційної комісії суддів. А в українського суспільства, наскільки я знаю, шалена недовіра до суддівського корпусу як такого. І саме тому громадське суспыльство спричинило появу появу ГРД. І тепер цієї ГДР нема. І це означає, що суспільство і надалі буде все більше і більше не довіряти суддям. Правильно я зрозумів?

"Мені здається дуже тривожним дзвіночком те, що керівники громадських організацій делегували своїх представників до складу Ради, засуджують таку поведінку членів Ради деяких. Мова йде, зокрема, про заяву Тараса Шевченка - керівника Громадського центру демократії, який чітко сказав, що взявши на себе одного разу зобов'язання з приводу сприяння проведенню кваліфікаційного оцінювання, а отже перевірки діючого складу суддів. Потрібно дотримуватися цих обов'язків і сприяти тому, аби недоброчесні люди, які не заслуговують, щоб до них зверталися "Ваша честь", щоб вони не потрапляли до суддівських лав, а якщо потрапивши, щоб вони там не залишалися. Тому таке самоусунення громадськості, яке ще й засуджується тими організаціями, які делегували мені здається, є якравим свідченням того, що все-таки члени ГРД переслідують свої власні інтереси. Можливо, навіть політичні. Ми всі прекрасно розуміємо, що зараз країна буде заходити у передвиборчу гонку, і ми подивимося, в яких списках, яких політичних сил з'являться нові прізвища нових членів ГРД", - пояснила експерт.

26 березня Громадська рада доброчесності заявила про повне припинення своєї участі в процесі кваліфікаційного оцінювання суддів. Як говориться у повідомленні ГРД, член Ради наголосили на тому, що цей процес є конвеєром, імітацією і не передбачає реального звільнення недоброчесних суддів, а тому члени ГРД не будуть легітимізувати своєю участю такий конвеєр. Натомість Вища кваліфікаційна комісія судів запропонувала Громадській раді доброчесності виконувати покладені на неї законом обов’язки та сприяти оцінюванню суддів шляхом надання ґрунтовних, належним чином оформлених висновків та інформації стосовно суддів України. Для усунення недоліків вже поданих документів ВККСУ надала ГРД додаткові 10 робочих днів. "ВККСУ інформує громадян України, що кваліфікаційне оцінювання продовжуватиметься як заплановано", - наголошується у заяві ВККСУ.

 

Джерело: prm.ua

 

Залишити коментар