Перейти до основного вмісту

Політичне невігластво, або Дожились до дискримінації адвокатів за віком

Автор: Олексій Фазекош, адвокат, кандидат юридичних наук, голова Правління Асоціації захисту прав правників України

Асоціація захисту прав правників України виступає категорично проти будь-яких форм дискредитації адвокатури і вимагає доповнити перелік осіб, яким дозволяється не дотримуватись правил самоізоляції, і у відношенні представників адвокатури.

фазекош

Дії українського уряду, спрямовані на так звану боротьбу з коронавірусом, продовжуть дивувати. Ми вже торкались теми того, щоб сама Постанова Кабміну, якою запроваджений карантин, є незаконною та потребує скасування в судовому порядку, як така що обмежує конституційні права та свободи громадян. Водночас, не вбачаючи у напів-кроках та невиважених рішеннях чиновників хоч якоїсь системи, зазначимо, що відверто дискримінаційних проявів щодо населення України в уряді донедавна не дозволяли.

Сьогодні ініціативи влади нагадують спробу запровадити гібридний надзвичайний стан. Тобто в уряді хочуть обмежити права українців, при цьому бояться взяти на себе відповідальність за фактичне введення надзвичайного стану, а також за реалізацію та наслідки цих процесів. Спочатку, 6 квітня уряд запроваджує нові більш жорсткі правила карантину для осіб старше 60 років, а вже через два дні - 8 квітня дещо відіграє назад, але недолуго і поспіхом.

7

Так, 8 квітня Кабінет міністрів на своєму засіданні у середу вніс чергові зміни до постанови про запобігання поширенню COVID-19. В результаті було уточнено перелік об'єктів, які можуть працювати під час карантину та категорії громадян 60 років і більше, які не підлягають самоізоляції.

Зокрема, уряд дозволив працювати таким об’єктам:

- поштової та кур’єрської діяльності;

- будівельних робіт;

- зі збирання та заготівлі відходів;

- закладам торгівлі будівельними матеріалами.

Також Кабмін дозволив обходитись без самоізоляції деяким категоріям людей у віці старше 60 років. Це:

  1. державні службовці, депутати всіх рівнів, міські голови, судді та інші особи, на яких поширюється дія закону "Про запобігання корупції";
  2. військовослужбовці та працівники ЗСУ, інших законних військових формувань та правоохоронних органів;
  3. особи, які здійснюють заходи, пов’язані з недопущенням поширення Covid-19;
  4. особи, які забезпечують діяльність підприємств, установ та організацій, які:
  • провадять діяльність та надають послуги в галузях енергетики, хімічної промисловості, транспорту, інформаційнокомунікаційних технологій, електронних комунікацій, у банківському та фінансовому секторах, оборонної промисловості;
  • надають послуги у сферах життєзабезпечення населення, зокрема у сферах централізованого водопостачання, водовідведення, постачання електричної енергії і газу, виробництва продуктів харчування, сільського господарства, охорони здоров'я;
  • є комунальними, аварійними та рятувальними службами, службами екстреної допомоги населенню;
  • включені до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави;
  • є об'єктами потенційно небезпечних технологій і виробництв.

Ми зараз не будемо торкатись питання того, наскільки потрібним був такий дозвіл для айтішніків, які і так традиційно працювали вдома, однак зупинимось на пункті першому, який зачіпає осіб, що працюють в тому числі і в сфері юриспруденції.

За загальним правилом, дія закону "Про запобігання корупції" поширюється на наступні категорії осіб:

1) на осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (наприклад, це Президент України, генеральний прокурор України, народні депутати України, професійні судді, поліцейські);

2) на осіб, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, а також особи, які надають публічні послуги - аудитори, нотаріуси, оцінювачі, а також експерти, арбітражні керуючі, незалежні посередники, члени трудового арбітражу, третейські судді під час виконання ними цих функцій);

3) на осіб, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, або спеціально уповноважені на виконання таких обов’язків у юридичних особах приватного права незалежно від організаційно-правової форми, а також інші особи, які не є службовими особами та які виконують роботу або надають послуги відповідно до договору з підприємством, установою, організацією, - у випадках, передбачених Законом "Про запобігання корупції".

І як бачимо, судді, прокурори, поліцейські, нотаріуси, аудитори, оцінювачі, арбітражні керуючі і навіть третейські судді віком старше 60 років у своїх трудових правах та професійній діяльності не обмежуються, а от про адвокатів в уряді чомусь забули!

Фактично, це означає, що уряд примусово «заморозив» усі справи за участю адвокатів 60+ на час карантину. Що це? Тактика по окремим резонансним справам? Пряма дискримінація за віком? Чи банальна забудькуватість?

Вважаю, що Національній асоціації адвокатури України потрібно рішуче відреагувати на такий стан речей. Водночас, Асоціація захисту прав правників України виступає категорично проти будь-яких форм дискредитації адвокатури і вимагає доповнити перелік осіб, яким дозволяється не дотримуватись правил самоізоляції, і у відношенні представників адвокатури.

Залишити коментар