Перейти до основного вмісту

Судовий джокер ОПЗ, або чому Феміда має стати на захист «Енергетичного еквіваленту»

Історія сучасного бізнесу України давно вже рясніє численними випадками, коли найефективніші підприємства країни перетворювались на головний біль, від якої неможливо здихатися без скандалів та фінансових втрат. Історія з «Одеським припортовим заводом» (ОПЗ) – з цієї ж когорти. Бо увесь час над унікальним хімічним комплексом, збудованим "на транспортній трубі та причалах порту", стабільно нависає тінь то Д.Фірташа, то О.Кононенка, то І.Коломойського, то А.Богдана.

 

Ось вже декілька десятків років як ОПЗ «перестрибує» з одного скандалу в інший, з однієї судової тяганини – в іншу, при цьому дивом залишаючись найбільшим виробником мінеральних добрив – аміаку та карбаміду – в Україні. Ймовірно, питання, дійсно в тому, що завод все ще перебуває у державній власності, а постійна зміна вектору розвитку (через контрольовану з боку Фонду держмайна Наглядову раду) ні до чого гарного не призводить. З останніх новин – завод зобов’язались приватизувати на вимогу МВФ, і це вже давно було потрібно зробити, щоб налагодити нормальну і стабільну роботу цього підприємства, бо наразі там все ще продовжується певний хаос у стосунках з контрагентами, «ручне управління» з боку окремих державних чиновників та постійна судова війна через невиконані зобов’язання. Це вже не кажучи про прямі збитки державі, які все ще мають місце.

 

Принаймні саме про це декілька днів тому написали ряд ЗМІ, наголосивши на тому, що  Одеський припортовий завод щомісяця втрачає $7 млн прибутку через корупційні контракти, які оформлюються на підприємстві. У цьому, зокрема, переконаний і політичний експерт Олексій Голобуцький. Про можливі зловживання він написав у соцмережі.

 

О.Голобуцький нагадав про контракт, який Одеський припортовий завод уклав із ТОВ «АгроГазТрейдинг» на переробку сировини минулого року, та які пролонгувались вже декілька разів поспіль без жодного на те обґрунтування. «Старі граблі для Зеленського на ОПЗ: за місяць завод недоотримає $7 млн через схеми. У кожного Президента є свої граблі. Але є й спільні для всіх. У Зеленського на одні з них продовжують наступати – це Одеський припортовий завод… Є така контора – «АгроГазТрейдинг». Штат – 12 осіб. Працює з ОПЗ з серпня минулого року. Тоді підписали контракт на чотири місяці. Потім подовжили. А потім ще подовжили. Ніби все гаразд, якби не одне «але» – щоразу це відбувається із «незрозумілими» мансами. Востаннє, наприклад, у березні цього року, було проведено нібито прозорий конкурс, на якому переможцем стала компанія «Укрнафтобуріння» з пропозицією за переробку тонни карбаміду $77. Друге місце посіла «АгроГазТрейдинг», яка давала $67,5. І що ви думаєте, Наглядова рада ОПЗ скасувала результати конкурсу через «ризикованість пропозиції» «Укрнафтобуріння», – сказав Голобуцький. Зараз рахунки Одеського припортового заводу заблоковані, однак замовник продовжує заробляти, зазначив Голобуцький.

1213

Загалом, слід зазначити, що ОПЗ за останні 15 років вже й продавали, й заарештовували рахунки – чого тільки не було. От і зараз, хоча рахунки заарештовані, завод все одно працює за так званою давальницькою схемою: замовник постачає свою сировину, а потім отримує готову продукцію. Тільки питання в тому, що наразі і досі не зрозуміло, хто і як надає «зелене світло» для того, щоб газ «пустили» на переробку до заводу.

 

До речі, станом на сьогодні все ще точаться суперечки між декількома газовими трейдерами, хто з них є більш «достойним» працювати на «давальницькій» схемі з ОПЗ. Зовсім недавно всі гравці на ринку подумали, що за часів Президента В.Зеленського ставка буде зроблена на SOCAR, інвестори якого вже приїздили на завод разом з Андрієм Богданом.

богдан

Але вочевидь, про щось не домовились. Зараз в світлі нових перемовин з МВФ будуть підшукуватись нові інвестори (можливо, тим самим А.Богданом, а можливо – й іншим «куратором»), от тільки заводу потрібна нормальна стабільна робоча атмосфера, а не постійні політичні шторми та буревії.

 

У 2014 році, після Революції гідності, в Україні змінюється влада і президентом стає Петро Порошенко. Дмитра Фірташа затримують в Австрії і беруть під домашній арешт – ФБР США підозрює його в міжнародній корупції. Після зміни влади контроль над ОПЗ переходить до рук оточення Порошенка та представників політсили "Народний Фронт". Так, підконтрольні колишньому депутату НФ Миколі Мартиненку компанії продавали газ заводу. Водночас, компанії з орбіти Ігоря Кононенка викуповували добрива ОПЗ за заниженими цінами і продавали на експорт.

скрин

Фінансовий стан заводу погіршувався і для продовження його роботи Кабмін зобов'язав НАК "Нафтогаз України" постачати газ на ОПЗ. В результаті, борг ОПЗ перед НАК становив 1,5 млрд грн.

 

Акумулювавши 9 млрд грн боргів перед "Нафтогазом", компаніями Фірташа та іншими контрагентами, найбільший виробник азотних добрив в Україні вже не міг самостійно випускати добрива через відсутність обігових коштів та ризики арешту вироблених добрив з ініціативи кредиторів. Після двомісячного простою, в березні 2017 року ОПЗ почав працювати за давальницькою схемою. Першим постачальником газу стала "ЕРУ Трейдинг". На той момент компанія була крупним імпортером газу і належала Андрію Фаворову, Дейлу Пері та Ярославу Мудрому.

 

"ЕРУ Трейдинг" пропрацювала з ОПЗ до зими. В грудні 2017 року на заводі змінився давальник – ним стала "Всеукраїнська Енерго Компанія" (ВЕК) Олексія Дубаса. Однак робота з цим партнером тривала недовго, оскільки в квітні 2018 року ВЕК несанкціоновано відібрала з газотранспортної системи газу на 500 млн грн і не заплатила за ресурс.

 

З того часу робота ОПЗ була зупинена. А толінгова схема була єдиним можливим варіантом запуску ОПЗ в умовах провалу декількох спроб приватизації підприємства і накопиченої заборгованості за газ перед НАК "Нафтогаз", яка виросла до 2,2 млрд грн.

 

За даними ЗМІ лише у липні 2019 року ОПЗ підписав новий давальницький контракт з ТОВ "Агро Газ Трейдинг". Але насправді у період між заходами на ОПЗ компаній ВЕК та «АГТ» відбувся дуже цікавий момент. Ще з 18 січня 2019 року завод міг спокійно працювати з новим «давальцем» – ТОВ «Енергетичний еквівалент», який не тільки акумулював достатньо коштів для запуску заводу, але й вже підписав договір з ОПЗ на переробку давальницької сировини №20/СН-2.

екв

Як раптом у процес втрутився «Укртрансгаз». «Монополіст труби» спочатку категорично відмовлявся від надання газу «новачку на ринку» (за словами директора ТОВ В.Ретивової їй навіть погрожували, аби вона тільки не починала працювати з ОПЗ), а потім почали банально викручувати руки.

щуриков

За словами учасників цих подій, «Укртрансгаз» (начебто, з огляду на негативний досвід співпраці з колишніми давальцями газу для ОПЗ) почав вимагати від нової компанії-«давальця» ТОВ «Енергетичний еквівалент» максимально допустимий розмір фінансового забезпечення. Тобто 140 млн грн з розрахунку граничної потужності роботи підприємства, при якій ОПЗ споживає близько 2 млн куб. м природного газу на добу. Проте завод суто фізично не міг відразу «включити» на максимум свої основні потужності і планував працювати в режимі, при якому добове споживання газу не перевищуватиме 74 тис. куб. м. Більше того, заступник директора заводу навіть наголошував, що й з суто технічних причин Одеський припортовий завод не міг споживати більше 500 тис. куб. м газу на добу. Проте «Укртрансгаз» просто не взяв до уваги цей факт, і образно кажучи просто «закрив» доступ до газу новому контрагенту ОПЗ.

 

І ОПЗ, і «Енергетичний еквівалент» визнали суму, яку затребував «Укратрансгаз», такою, що значно перевищує розмір забезпечення і звернулися за підтримкою до Адміністрації президента, прем'єр-міністра, профільних міністрів, а також висловили сподівання на досягнення взаєморозуміння з «Укртрансгазом» щодо ситуації з номінаціями на газ для запобігання зриву посівного сезону в Україні.

запит

Та все виявилось марним, і конфлікт перемістився до зали суду. Не одного, не двох, а на сьогодні – вже навіть й не десяти. І тут ми маємо дещо пояснити детальніше.

 

Для виконання своїх зобов’язань за давальницьким договором, ТОВ «Енергетичний Еквівалент» уклав договір транспортування природного газу                 № 1901001349 від 29.01.2019 року з АТ «Укртрансгаз», яке є оператором газотранспортної системи України відповідно до Кодексу газотранспортної системи України, затвердженого Постановою Національної Комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року №2493.

 

З метою виконання своїх зобов’язань як добросовісного постачальника та давальця сировини, ТОВ «Енергетичний Еквівалент» завчасно виконало усі вимоги Кодексу газотранспортної системи для забезпечення безперебійного постачання природного газу кінцевому споживачу, а саме: отримало EIC-код; своєчасно уклало з АТ «Укртрансгаз» договір транспортування природного газу №1901001349 від 29.01.2019 року; своєчасно уклало з АТ «Укртрансгаз» договір зберігання (закачування, відбору) природного газу в  підземному сховищі; завчасно створило особистий кабінет (портфоліо) в інформаційній платформі АТ «Укртрансгаз» та протестувало роботу даного інформаційного ресурсу, що підтверджується фактами успішного приймання-передачі природного газу саме шляхом використання Інформаційної платформи.

 

Більше того, у лютому 2019 року добове балансування навіть ще не було введено і існувала ймовірність не впровадження добового балансування з 01.03.2019 року, тому ТОВ «Енергетичний Еквівалент» провело роботу з банківськими установами щодо узгодження та отримання банківської гарантії, як для балансування на місячному базисі, так і на добовому. В цей же період ТОВ «Енергетичний Еквівалент» успішно передало незначний обсяг природного газу в заставу АТ «Укртрансгаз» в якості формування фінансового забезпечення (оскільки на базисі місячного балансування це було передбачено Кодексом ГТС) та успішно передавало та приймало природний газ у відповідності до вимог Кодексу ГТС через торгові сповіщення шляхом використання Інформаційної платформи.

 

Однак ані тоді, ані в подальшому АТ «Укртрансгаз» так і не виконало умов договору та не забезпечило транспортування природного газу, що в свою чергу унеможливило виконання умов договору від 18.03.2019 року на переробку давальницької сировини №20/СН-2 у строки встановлені договором, а саме до 31.05.2019 року.

 

Абсолютно чіткі юридичні кроки були зроблені ТОВ «Енергетичний еквівалент» і у відносинах з ОПЗ, про що свідчить перерахування в повному обсязі коштів в рахунок оплати пускових операцій заводу, передбачених п. 5.7 Договору. І все було б нормально, якби «Укртрансгаз» не почав відвертий саботаж договору.

 

З огляду на викладене, очевидно, що початок роботи за договором на переробку давальницької сировини №20/СН-2 було відкладено з причин, які не залежать від ТОВ «Енергетичний Еквівалент». А єдиним способом здійснити фактичне постачання природного газу на АТ «ОПЗ» та розпочати роботу за давальницькою схемою, було продовження строку дії договору та спільне вирішення питань, що перешкоджають господарській діяльності підприємств.

 

І ось тут вже в ОПЗ почались незрозумілі комбінації. Ймовірно, вже подумували про нових інвесторів, а можливо своє бачення того, хто має бути наступним контрагентом заводу, висловила новообрана Наглядова рада заводу. В будь-якому випадку подовжувати договір з ТОВ «Енергетичний Еквівалент» ніхто не став, хоча це й прямо передбачалось пунктом 9.2. договору.

 

І от тільки після всіх цих подій на завод «завели» «Агро Газ Трейдинг».

 

Договір ТОВ "Агро Газ Трейдинг" діяв до грудня 2019 року. Однак наприкінці року наглядова рада ОПЗ погодила додаткову угоду з ТОВ "Агро Газ Трейдинг" до договору про переробку давальницької сировини і, таким чином, роботу з компанією було продовжено до 30 квітня 2020 року. Офіційно компанія належить маловідомим бізнесменам Олександру Горбуненку, зареєстрованому в Донецьку та Володимиру Колоту з Білої Церкви Київської області. Проте саме ТОВ "Агро Газ Трейдинг" було зареєстровано в кінці 2016 року на 19 поверсі бізнес-центру Парус, співвласником якого колись був Дмитро Фірташ. В тому ж БЦ знаходилась юридична адреса його компаній. На момент створення розмір статутного капіталу "Агро Газ Трейдинг" становив 1 тис. грн (зараз він – 9,2 млн грн). Однак, як повідомила «Економічна правда», це не завадило їй в 2017 році стати ексклюзивним постачальником карбаміду виробництва ОПЗ, коли давальником на заводі була "Еру Трейдинг" Фаворова.

 

19 березня 2020 року Наглядова рада оновлює склад правління ОПЗ. Ще раніше – наприкінці січня – виконуючим обов'язків голови правління заводу було призначено Миколу Синицю, який не мав досвіду роботи на хімічний підприємствах і відомий як власник ресторанів "Два Гуся". А вже 31 березня нове правління приймає рішення про пролонгацію договору з "Агро Газ Трейдинг" до 30 червня 2020 року. Чому і як пролонгуються договори з одним давальцем, коли в той самий час вже були винесені судові рішення на користь «Енергетичного еквіваленту», залишається загадкою. Але тим не менш, в грі «міченими картами», які активно зараз тасуються чиновниками з Фонду держмайна, Укртансгазу та ОПЗ, саме «Енергетичний еквівалент» може стати тим судовим джокером, який «поб’є» усі інші наміри конкурентів. Оскільки правова позиція у компанії під керівництвом Валентини Ретівової є дуже потужною.

 

Так, по-перше, припинення договору між ОПЗ та «Енергетичним еквівалентом» суперечить суспільним інтересам і потягнуло для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору, оскільки після припинення договору АТ «ОПЗ» не понесло жодних витрат, а в свою чергу ТОВ «Енергетичний еквівалент» було зобов’язане поставити, або сплатити штрафні санкції за невиконання з свого боку 38 договорів поставки сільгосппідприємствам карбаміду, домовитися за постачання давальницької сировини та фрахтування транспорту для перевезення готової продукції, що є фактичними втратами.

 

По-друге, з огляду на викладене ТОВ «Енергетичний еквівалент» звернулося до суду, свої позовні вимоги обґрунтувало тим, що виникла істотна зміна обставин, яка не залежала від волі Позивача.

 

Спочатку рішенням Господарського суду Одеської області від 18.09.2019 року по справі №916/1395/19 ТОВ «Енергетичний Еквівалент» було відмовлено в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Але за результатами апеляційного оскарження до Південно-західного апеляційного господарського суду вимоги Позивача вже були задоволені, а до договору на переробку давальницької сировини №20/СН-2 від 18.01.2019р., укладеному між ТОВ «Енергетичний еквівалент» та ПАТ «Одеський припортовий завод», були внесені зміни. Згідно з цими змінами п.9.1 договору викладено у наступній редакції: «Цей договір набуває чинності з моменту підписання і діє протягом 4 місяців з моменту набрання чинності рішення суду про внесення змін до цього пункту договору, а в частині взаєморозрахунків до їх повного завершення». Тобто рішення суду набрало законної сили і дію договору укладеного між ТОВ «ЕЕ» та ПАТ «ОПЗ» продовжено з 18.12.2019 року на чотири місяці до 18.04.2020 року.

 

Однак, як ми вже знаємо, навіть у період дії договору «за рішенням суду», ПАТ «ОПЗ» продовжувало співпрацювати на договірних умовах з ТОВ «Агро Газ Трейдінг», хоча пролонгація їхніх договорів вже була абсолютно зайвою.

ОПЗ

Що відбувається зараз?

 

Новий конкурс на залучення компаній-постачальника газу за давальницькою схемою планувалося провести в травні-червні, були навіть розіслані запрошення потенційним учасникам. Однак відбулось штучне затягування проведення конкурсу. Офіційна версія – карантин. Це робилося для того, щоб після виходу з карантину заявити, що часу на проведення нового конкурсу немає і продовжити співпрацю з "Агро Газ Трейдинг, – пояснюють на правах анонімності працівники з ОПЗ.

 

Окрім того, правління ОПЗ планує винести на загальних зборах акціонерів, які орієнтовно відбудуться 16 червня, питання щодо можливості ухвалювати рішення самостійно без наглядової ради. У разі затвердження цього положення акціонерами заводу (ФДМУ), правління зможе самостійно обирати постачальників газу за давальницькою схемою без проведення конкурентного конкурсу і продовжити договір з АГТ на необмежений період (джерело: https://biz.censor.net.ua/r3199447).

 

Водночас, Фонд держмайна вже не міг залишитись осторонь скандалу, і все таки відреагував.

фдмуфдму2

Тож за таких умов «Енергетичному еквіваленту» не залишається нічого іншого, як вживати всіх заходів з метою остаточного виконання умов договору від 18.01.2019 року на переробку давальницької сировини №20/СН-2, укладеного з ПАТ «Одеський припортовий завод» і «санкціонованого» в судовому порядку.

 

Щодо вчинення злочину посадовими особами АТ «Укртрансгаз», то директор ТОВ «Енергетичний Еквівалент» зверталася до Генеральної прокуратури України. За результатами розгляду звернення 22.04.2019 року розпочато кримінальне провадження №42019000000000932 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України. Окрім цього, в межах даного провадження слідчим шляхом перевіряється законність дій посадових осіб ПАТ «ОПЗ» щодо невиконання договірних відносин з ТОВ «Енергетичний Еквівалент». Здійснення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні доручено Головному слідчому управлінню Національної поліції України. Проте якихось вагомих результатів все ще немає.

 

А натомість з боку контрагентів «Енергетичного еквіваленту» не тільки не видно намагань добросовісно виконати свої зобов’язання, але й вбачається спроба взагалі відмовитись від будь-якої співпраці з давальцем, про інтереси якого нахабно забули.

 

Так, ще 21.02.2020 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Одеський припортовий завод» на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.12.2019.

 

16.03.2020 (згідно вхідного реєстраційного номера та дати Верховного Суду) Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро Газ Трейдінг» також звернулось із касаційною скаргою на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.12.2019 та на рішення Господарського суду Одеської області від 18.09.2019 до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

 

Розгляд касаційних скарг Публічного акціонерного товариства «Одеський припортовий завод» на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.12.2019 та Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Газ Трейдінг» на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.12.2019 та на рішення Господарського суду Одеської області від 18.09.2019 призначено на 1 липня 2020 року  11:40 год. у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою м. Київ, вул.О.Копиленка, 6, в залі судових засідань №332. У складі суддів Мачульського Г.М. - головуючого, Пількова К.М. та Кушніра І.В.

 

Вочевидь, саме їм доведеться ставити крапку в цій справі: яка не є складною, бо вимагає лише доброчесного виконання своїх зобов’язань за договором. Але натомість головне, щоб судді вирішували цю справу відповідно до закону, а не з врахуванням політичних запитів чи з огляду на вимоги МВФ.

 

Сергій Козлов,

Асоціація судових репортерів України

 

Залишити коментар