Перейти до основного вмісту

Конституційний суд відновив соцгарантії чорнобильцям

КС відновив соціальні гарантії постраждалим унаслідок Чорнобильської катастрофи, скасовані законом №76-III наприкінці 2014 року.
 
Конституційний суд (КС) України прийняв рішення в справі за конституційним поданням 50 народних депутатів і відновив соціальні гарантії постраждалим унаслідок Чорнобильської катастрофи, скасовані законом №76-III, прийнятим наприкінці 2014 року. Про це в середу, 18 липня, повідомляє прес-служба КС.
 
Зокрема, суд прийшов до висновку, що закон Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року (№796-XII) зі змінами в редакції закону №76-III суперечить статтям Конституції України.
 
Установлено, що передбачені пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який надає право на податкову соціальну пільгу в порядку, визначеному Кабміном. Окрім того, чорнобильцям, які одночасно мають право на інші пільги і компенсації, передбачені законодавством України, пільги і компенсації надавалися на вибір.
 
КС постановив, що виконання державою зобов'язання зі збереження генофонду українського народу вимагає, зокрема, належного обсягу державних витрат, зокрема, у сфері охорони здоров'я, соціального забезпечення та їх ефективного використання.
 
"Пільги, компенсації та гарантії є особливою формою відшкодування збитку зазначеній категорії громадян, тому скасування або обмеження цих пільг, компенсацій і гарантій без рівноцінної заміни буде свідчити про відступ країни від її конституційного обов'язку", - йдеться в рішенні КС.
 
У рішенні суду також зазначається, що пільги, компенсації і гарантії, встановлені в законі №796-ХII, є особливою формою відшкодування збитку таким особам за втрачене здоров'я, моральні і фізичні страждання, обмеження в реалізації своїх здібностей і можливостей забезпечити собі гідний рівень життя. Крім того, КС зазначив, що рівень соцзахисту чорнобильців має бути таким, щоб забезпечувати їм гідне життя, і не повинен залежати від майнового стану їхніх сімей.
 
Отже, КС вважає, що передбачені оспорюваними положеннями зміни в закон №796-ХII, що стосуються обмеження або скасування пільг, компенсацій і гарантій, привели до звуження прав постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, зниження рівня їхнього соціального забезпечення і фактично є відмовою держави від своїх зобов'язань, передбачених ст.16 Конституції України.
 
Як повідомляється, зазначені положення втрачають чинність з дня ухвалення цього рішення Конституційним судом.
 
КС також встановив, що з дня прийняття ним цього рішення ст.53 і 60 закону №796-ХII повинні застосовуватися в редакції до внесення змін законом №76-III. Рішення КС є обов'язковим, остаточним і не може бути оскаржене.

Залишити коментар