Перейти до основного вмісту

Правники просять Вищу раду правосуддя не допустити тиску на суддів

Асоціація правників України закликає розпочати суспільну дискусію щодо доцільності збереження у КК України ст. 375, яка в українських реаліях перетворилася у спосіб тиску на суддів з боку прокуратури та просить ВРП провести публічні слухання з цього питання.

Зміст Відкритого звернення АПУ щодо забезпечення незалежності суддів опубліковано на сайті Асоціації: 

"Асоціація правників України є провідною юридичною спільнотою, метою якої є впровадження принципу верховенства права та підвищення рівня правосвідомості.

1 березня 2018 року суддя Київського районного суду м. Харкова Денис Нев’ядомський виніс ухвалу щодо повернення обвинувального акту прокурору через порушення конституційного права обвинуваченого на захист, а також ухвалу про відмову у задоволенні клопотання прокурора про продовження строку тримання обвинуваченого під вартою.

У відповідь на такі рішення судді прокуратура Харківської області розпочала кримінальне провадження щодо судді на підставі статті 375 Кримінального кодексу України (постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанов).

Такі дії, на нашу думку, грубо порушують статтю 126 Конституції України, яка  гарантує незалежність та недоторканість суддів, а також забороняє будь-який вплив на них.

Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» втручання у здійснення правосуддя, вплив на суддів у будь-який спосіб,  неповага до суду чи суддів забороняються і мають наслідком відповідальність, установлену законом.

У Щорічній доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні Вища рада правосуддя відзначила, що подання учасником судового провадження заяви про внесення в Єдиний реєстр досудових розслідувань відомостей про скоєння суддею кримінального правопорушення до закінчення судового розгляду справи має ознаки впливу на суд, що передбачає кримінальну відповідальність за статтею 376 Кримінального кодексу України.

Асоціація висловлює занепокоєння такими діями прокуратури та вважає неприпустимим використання статті 375 Кримінального кодексу України як засобу впливу та тиску на суддю та вкотре наголошує на необхідності забезпечення професійних прав і гарантій суддів, передбачених міжнародними актами та національним законодавством.

Асоціація вважає за необхідне розпочати суспільну дискусію щодо доцільності збереження у Кримінальному кодексі України статті 375, яка в українських реаліях перетворилася у спосіб тиску на суддів з боку прокуратури і стала однією з загроз незалежності суду. Тим більше, що склад злочину, передбачений цією статтею, охоплюється, з одного боку, складом злочинів у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, а з іншого – підставами дисциплінарної відповідальності суддів.

Асоціація просить Вищу раду правосуддя провести публічні слухання за участю Генеральної прокуратури України та інших зацікавлених осіб щодо проблем застосування статті 375 Кримінального кодексу України у світлі усунення загрози незалежності суддів в Україні.

Асоціація закликає Генеральну прокуратуру України провести розслідування, дати оцінку діям прокуратури Харківської області, а також вжити невідкладних дій щодо недопущення тиску на суддів з боку прокурорів."

Залишити коментар