Перейти до основного вмісту

Олексій Фазекош: Українська адвокатура обов’язково отримає захист на міжнародному рівні

Голова Ради адвокатів Закарпатської області Олексій Фазекош закликав представників Міжнародної комісії юристів, які перебувають в місією в Україні, зазначити у своєму звіті про загрози для незалежності адвокатури в результаті можливого прийняття законопроекту «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» №9055.

g

Це сталося під час круглого столу «Міжнародні механізми захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності», який Національна асоціація адвокатів України провела спільно з МКЮ у Києві 6 березня 2019 року.

h

Зокрема, Олексій Фазекош нагадав присутнім про те, що усі конференції адвокатів регіонів та ради адвокатів регіонів зверталися до парламенту з приводу неприйнятності законопроекту 9055: «Ми просимо про допомогу, про об’єктивність і європейський підхід, тому що існування адвокатури має відповідати європейським стандартам і європейському вибору. Значним ризиком законопроекту він назвав кардинальні зміни системи адвокатського самоврядування. «Конфедеративна модель адвокатури», за словами очільника закарпатських адвокатів, не зможе бути створена на практиці через непродумані процедури виборів до органів адвокатського самоврядування. Відтак, чинна система буде демонтована, а нова навряд чи постане. Олексій Фазекош закликав міжнародних експертів оцінювати спроби реформувати адвокатуру в широкому контексті реформування правоохоронної системи, яке не можна назвати вдалим. «На сьогодні ми можемо констатувати, що так звана реформа правоохоронної системи провалилася. Неефективна судова система, абсолютно неефективна реформа МВС і прокуратури. Залишилося зробити залежним інститут адвокатури, і тоді можна ставити на європейському виборі крапку. Тобто, розглядати те, що відбувається з адвокатурою, можна лише в контексті реформування правової системи, в ході якої знищуються базові принципи функціонування правової держави», - сказав Олексій Фазекош.

k

В свою чергу голова Комітету захисту прав адвокатів Ганна Боряк наголосила на тому, що законопроект перетворить адвокатів на другорядних учасників процесів, оскільки їхні професійні права будуть значно обмежені, а секретар Ради адвокатів України Ігор Колесников заявив, що законопроект містить реальний ризик втрати необхідних інструментів для захисту прав та інтересів громадян.

d

Крім того, учасники круглого столу ще раз наголосили на тому, що вищий орган адвокатського самоврядування – з’їзд адвокатів – 15 лютого ухвалив резолюцію щодо неприйнятності законопроекту №9055 і закликали повернути його суб’єкту законодавчої ініціативи. У резолюції узагальнено всі зауваження до змісту законопроекту, і документ уже направлено кожному депутату Верховної Ради.

y

Експерти МКЮ дуже уважно вислухали усіх адвокатів, і запевнили, що вони обов’язково нададуть рекомендації як з приводу загального стану адвокатури в Україні, так і стосовно проекту 9055 у своєму звіті, який вони очікують завершити через 2-3 місяці. «Дуже часто адвокати різних країн вважають, що їх проблеми унікальні, і саме щодо них зараз відбувається тиск з боку влади чи інших структур. Однак можу вас запевнити, що, на жаль, проблеми, з якими адвокати стикнулись в Україні, не є поодинокими. Разом з тим, ми відчули занепокоєність, з якою адвокати України говорять про так звану реформу адвокатури, і зокрема щодо законопроекту №9055, і ми у своєму звіті надамо йому оцінку перш за все і виключно з точки зору європейських цінностей та міжнародних стандартів», - зазначив  представник МКЮ Тимур Шакіров.

Довідково: круглий стіл "Міжнародні механізми захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності" відбувся за участю директора програм МКЮ у Європі та Центральній Азії Розін Піллай, в.о. президента Асоціації адвокатів Нідерландів Моніки Бремер, адвоката Швейцарії Жозеф Алкату, старшого юридичного радника Європейської програми МКЮ Тимура Шакірова, юридичного консультанта програми Марії Рудько.

Залишити коментар