Перейти до основного вмісту

Нові правила розподілу судових витрат і звільнення від них

Як відомо, в новій редакції Цивільного процесуального кодексу абсолютно по-іншому виписані правила про судові витрати.

На деякі питання, що стосуються врегулювання розподілу судових витрат, звільнення від сплати судового збору, від суддів першої та апеляційної інстанцією спробували дати відповідь в Касаційному цивільному суді Верховного Суду під час наради.

Суддя Касаційного цивільного суду в складі Верховного Суду Валентина Висоцька проаналізувала цю категорію проблемних питань і виділила наступні. Якщо позивач звільнений від сплати судового збору та на його користь прийнято рішення суду, який порядок розподілу судових витрат? Чи підлягає стягненню з відповідача судовий збір? Чи справляється судовий збір на користь держави, якщо позивач звільнений від його сплати та рішення суду на його користь?

Також суддів цікавило питання, чим відрізняється порядок розподілу судових витрат і судового збору? Чому ЦПК розрізняє ч. 1 і ч. 2 ст. 141, якщо, по суті, вони однакові. Крім того, суддів цікавило, якщо відповідач визнав позов, то чи справляється з нього 50% судового збору? А також, який механізм повернення позивачеві судових витрат у разі визнання відповідачем позову. Також виникло питання щодо протиріч в законі по оплаті судового збору за скасування судового наказу.

Ще одне дискусійне питання - чому відкривається провадження, якщо судовий збір не зарахований до бюджету.

Також судді обговорили питання, чи може суд, враховуючи майновий стан сторони, ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору, зменшити або звільнити від сплати юридична особа (з урахуванням ч. 1 ст. 87 Закону «Про судовий збір»)?

Джерело: "Право ТВ"

Залишити коментар