Перейти до основного вмісту

Практика відшкодування судових витрат за новими кодексами

З лекцією «Практика відшкодування судових витрат за новими кодексами» перед слухачами LHS виступила радник ЮФ Aequo Мирослава Савчук. За її словами, сьогодні судова практика тільки формується і таке формування багато в чому залежить від адвокатів.

Судові інстанції напрацювали приблизні критерії, якими можна керуватися в цьому питанні. Оплата має бути співмірною зі складністю завдання і витраченим часом, з обсягом наданих послуг і з ціною позову (як показала одна із справ, суд може порахувати пропорційними витрати в розмірі 5% від вартості позову).

Посилаючись на матеріали судової практики, лектор підкреслила, що жодну суму не буде присуджено, якщо сторона належним чином не підтвердить здійснення витрат. В одній справі суду було незрозуміло, хто саме оплатив послуги адвоката. Навіть відсутність одного реквізиту може перешкодити компенсації витрат. Показовою у цьому плані є постанова КГС ВС від 8 лютого 2018 року у справі №910/11491/17. В адміністративному і господарському процесах є практика, коли відшкодуванню витрат заважала відсутність номера справи, в якій надавалася юридична допомога.

Через відсутність попереднього докладного розрахунку було відмовлено у відшкодуванні витрат майже на один мільйон гривень. Сума була орієнтовною і не зазначалося, які складові входять у неї (додаткове рішення Господарського суду м. Києва від 9 серпня 2018 року у справі №910/15779/17).

По-різному суди підходять до визначення складності справи. Так, в одному випадку враховувалося, скільки часу було потрібно адвокату на обробку всіх документів про поставки. Варто підкреслити, що суди аналізують повторюваність роботи. Береться до уваги, чи була виконувана робота унікальною, наголошувалося у доповіді Мирослави Савчук. Наприклад, суд може дійти висновку, що підготовка касаційної скарги не вимагала значних зусиль, ніж підготовка апеляційної скарги. Враховується навіть обсяг тексту скарги та аналізується, чи не повторюються аргументи юриста.

Примітний і кейс, де адвокати навели публічно-доступну інформацію про тендери на купівлю юридичних послуг у сфері міжнародного арбітражу. Було відзначено, що при визначенні ринкової вартості потрібно аналізувати ставки в конкретному регіоні. До того ж суд звертає увагу на суму, заявлену іншою стороною до відшкодування, при аналізі пропорційності витрат (додаткова постанова Харківського апеляційного господарського суду від 1 серпня 2018 року у справі №922/809/18).

Також пані Савчук нагадала дискусійне рішення Верховного Суду, коли пункт про «гонорар успіху» в договорі з адвокатом було визнано недійсним.

Залишити коментар