Перейти до основного вмісту

У КСУ оскаржують зміни до КПК, введені в дію 15 березня

До Конституційного Суду України надійшло подання від народних депутатів, в якому вони просять суд скасувати зміни до КПК, введені в дію 15 березня 2018 року.

Зокрема, у поданні зазначається про неконституційність пункту 4 параграфу 2 Прикінцевих положень Розділу 4 Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів».

Суб’єкт права на конституційне подання вважає, що окремі положення (пункт 4 параграфу 2 Прикінцевих положень Розділу 4) Закону № 2147-VIII не відповідають Конституції України, оскільки суперечать статтям 21, 24, 58, 63 Конституції України, а також його проект було розглянуто та ухвалено Верховною Радою України з порушенням встановленої Конституцією України процедури, та з перевищенням конституційних повноважень при його прийнятті, у зв’язку з чим додатково були порушені ст.6, 8, 19, 83, 84, 89, 91 Конституції.

Цим параграфом, зокрема, регламентовано, коли вводяться в дію зміни до статті 219 "Строки досудового розслідування" Кримінального процесуального кодексу Україїни.

По-перше, ініціатори подання вважають, що була порушена процедура прийняття Закону № 2147-УІІІ, чим були порушені вимоги статей 6, 8, 19, 83, 84, 89, 91 Конституції України щодо процедури розгляду проекту Закону щодо недотримання процедури попереднього розгляду проектів законів України. Як зазначається, народні депутати проголосували за один варіант законопроекту, а для підписання Головою Верховної Ради подали інший.

По-друге, положення пункту 4 параграфу 2 Прикінцевих положень Розділу 4 Закону України № 2147-УІІІ, які встановлюють, що окремі норми кримінального процесуального кодексу не мають зворотної дії в часі та застосовуються до справ, по яких відомості про кримінальне правопорушення, внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань після введення в дію цих змін, прямо протирічать статті 58 Конституції, переконані народні депутати.

"Положення пункт 4 параграфу 2 Прикінцевих положень Розділу 4 Закону України № 2147-VIII, які встановлюють, що окремі норми кримінального процесуального кодексу не мають зворотної дії в часі та застосовуються до справ, по яким відомості про кримінальне правопорушення, внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань після введення в дію цих змін, не тільки порушують статтю 58 Конституції, але й порушують право на захист підозрюваних, оскільки вони не зможуть скористатися нормою про те щоб їх справа розглядалася в належний термін. Саме відкладення введення в дію новел КПК та заборони зворотної дії в часі буде сприяти подальшому порушенню прав громадян та затягуванню розгляду справ адже правоохоронні органи будуть орієнтовані на ефективне розслідування нових справ, відомості про які, внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань після введення в дію змін внесених Законом України № 2147-VIII, а старі справи, будуть продовжувати відкладати так як строк по їх розслідуванню не встановленні. Така ситуація буде порушувати для необмеженого кола громадян не тільки конституційного права на захист, але й статтю 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Оскільки Європейський суд з прав людини встановив, що обвинувачений в кримінальному провадженні має право на розгляд його справи належним чином; стаття 6 в кримінальному провадженні застосовується, щоб позбавити особу, яку звинувачено, залишатись тривалий час у стані невизначеності щодо своєї долі", - йдеться у поданні.

Тому, враховуючи, що була порушена процедура прийняття закону, порушене право на зворотною дії в часі кримінального закону, заборона застосування норм кримінального процесуального кодексу до справ, по яким відомості про кримінальне правопорушення, внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань до введення в дію змін Законом України № 2147-VIII порушують право підозрюваного та обвинуваченого на захист, Конституційний Суд просять скасувати відповідне положення Закону № 2147-VIII.

Варто зазначити, що наразі конституційне подання розподілене судді-доповідачу, однак про дату початку розгляду ще не відомо.

Джерело: Українське право

Залишити коментар