Перейти до основного вмісту

Закон на допомогу відкритим даним: що зміниться після його прийняття?

6 червня 2018 року на розгляд до Верховної Ради був внесений проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо покращення умов ведення бізнесу і забезпечення гарантій діяльності з відкритою інформацією». Як йдеться в пояснювальній записці, проект закону має на меті посилити гарантії діяльності з відкритими даними в Україні.

Нещодавно Київська школа економіки разом із авторитетним лондонським Open Data Institute провели перше дослідження щодо економічного потенціалу відкритих даних для нашої країни. Так, якщо Україна дотримуватиметься обраного курсу ‒ оприлюднюватиме заявлені набори даних та дозволятиме їхнє безперешкодне використання, до 2025 дохід від цього перевищить 1,4 млрд доларів на рік. Однак, раніше деякі моменти у нашому законодавстві дозволяли маніпуляції щодо відкритих даних та утиски тих, хто з різною метою намагався ними скористатися. Тож аби усунути всі можливості для таких дій, потрібно внести деякі зміни у нормативні акти, що регламентують це питання. Зокрема, вони стосуються законів України «Про доступ до публічної інформації» та «Про захист персональних даних».

Насамперед, згідно зі змінами, що пропонуються в законопроекті, розпорядникам інформації у формі відкритих даних буде заборонено будь-яким чином перешкоджати у доступі до неї та її завантаженню. Зараз у 1-й частині статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» йде мова лише про те, що така інформація має надаватися на запит, оприлюднюватися і регулярно оновлюватися на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на відповідних веб-сайтах. Однак деякі розпорядники, навіть якщо й публікують її, все ж знаходять способи обмежити використання ‒ авторизацію, автоматизовані тести тощо. Після прийняття законопроекту, про який йде мова, все це офіційно буде протизаконно.

У новій запропонованій редакції Закону України «Про доступ до публічної інформації» зазначається, що у питанні використання відкритих даних фізичні та юридичні особи мають бути рівноправними. Окрім того, там йдеться, що будь-хто зможе отримувати, поширювати та використовувати публічну інформацію у формі відкритих даних не лише особисто, а й за допомогою автоматизованих засобів, тобто без участі людини. І, відповідно до законопроекту, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за такі дії, якщо вони знаходяться в межах закону. Також користувачі, чия діяльність пов’язана з використанням публічною інформацією у формі відкритих даних, не будуть зобов’язані перевіряти її достовірність чи нюанси її оприлюднення і це не буде суперечити правовим нормам.

Має зазнати змін і Закон України «Про захист персональних даних». Так, у ч. 3 ст. 5 вказаного нормативного акту у випадку підтримки законопроекту, буде додано такий текст: «Не належить до інформації з обмеженим доступом публічна інформація, що містить персональні дані фізичної особи, з моменту її надання на запит та/або оприлюднення у формі відкритих даних розпорядниками інформації. ...Згода суб'єкта персональних даних щодо отримання, використання і поширення такої інформації, не потребується». Отже, персональні дані фізичних осіб в складі публічної інформації з моменту її оприлюднення втратять статус інформації з обмеженим доступом. Юридично так є й зараз, проте закріплення чіткої гарантії дозволить остаточно усунути всі спекуляції, що нині мають місце навколо цього питання.

Усі ці на перший погляд незначні зміни несуть в собі великий потенціал ‒ як для кожного громадянина, так і для економіки країни в цілому. По-перше, вільне, гарантоване законом використання відкритих даних дасть кожному українцю можливість бути більш обізнаним, захищати свої права, вносити вклад у розвиток держави. Громадські організації та спілки, використовуючи відкриті дані безперешкодно, зможуть працювати ефективніше, наприклад ‒ боротися з нашим національним бичем ‒ корупцією. Однак чи не найбільш помітним буде результат від прийняття проекту закону для бізнесу, зокрема в ІТ-сфері, який наразі є рушійною силою економічного розвитку країни. З оновленим законодавством інвестувати в цей напрямок стане безпечніше, а робота компаній, пов’язаних з відкритими даними, не буде «пороховою діжкою» з постійним очікуванням «гостей у масках». А якщо навіть у когось виникнуть певні питання, завжди можна буде звернутися до закону, який чітко все розставить на свої місця.

Данило Глоба, заступник директора з правових питань компанії YouControl, адвокат

"Юридична газета"

 

Залишити коментар